Aronia
Aronia to krzew o małych wymaganiach uprawowych, glebowych.
Owoce zbiera się na przełomie sierpnia i września.
Surowe owoce aroni są cierpkie i kwaśne. Bogatego, smacznego smaku nabierają dopiero w przetworach z aronii.
Zamrożone owoce z aronii tracą swój gorzki smak.
Aronia zawiera dużo wit.P - bioflawonoidy. Są to barwniki, które nadają kolor zwłaszcza owocom, chroniąc je przed chorobami.
Bioflawonoidy działają jak witaminy i są cennymi przeciwutleniaczami.
W aronii występują flawonoidy - rutyna i kwercyna, antocyjany i leukocyjany. Aronia zawiera też vit. C, PP, B2, B9 (czyli kwas foliowy) oraz E.
Bioflawonoidy poprawiają wchłanianie i działanie vit C, która korzystnie wpływa na działanie innego przeciwutleniacza - vit E.
Brygada przeciwutleniaczy wspomaga siły obronne naszego organizmu w ochronie komórek przed wolnymi rodnikami, które mogą powodować zmiany degeneracyjne oraz przyczyniać się do rozwoju komórek rakowych.
W aronii są także cenne makro o mikroelementy: wapń, żelazo, miedź, molibden, mangan, jod, bor.
Bioflawonoidy z aronii (rutyna i antocyjany) wzmacniają i uelastyczniają naczynia krwionośne, uszczelniają i regulują przepuszczalność. bioflawoniody obniżają ciśnienie i poprawiają pracę najdrobniejszych naczyń krwionośnych w oku i wokół mieszków włosowatych. Opóźniają postępowanie prawie wszystkich chorób oczu. Antocyjany regenerują barwnik na siatkówce wpływający na jakość widzenia, ograniczają utlenienie lipidów, obniżają poziom złego cholesterolu LDL, podwyższają dobry cholesterol HDL :)
Sok z aronii
Nasz ulubiony i bardzo zdrowy!!!
Sok z aronii robimy w sokowniku w kilkanaście minut.
Dodajemy brązowy cukier i rozlewamy do wyparzonych słoików.
Konfitura z aronii
Składniki: 1 kg owoców z aronii,
1,4 kg cukru,
2 szklanki wody.
Owoce zanurzyć we wrzątku, wyjąć i ochłodzić w zimnej wodzie.
Odsączyć i wsypać do garnka.
Z 2 szklanki wody i 0,5 kg cukru przygotować syrop.
Wrzącym syropem zalać owoce aronii w garnku i doprowadzić do wrzenia, mieszając.
Gotować 3-5 minut i odstawić na 8-10 godzin.
Dodać pozostały cukier, rozmieszać i gotować na małym ogniu, aż wszystko się dobrze połączy. Gorące! przekładać do słoików i pozostawić do ostygnięcia pod przykryciem.
Na 15- 20 min przed końcem gotowania można dodać drobno pokrojone jabłka - to poprawia smak.
Dżem z aronii
Z tym dżemem żadna infekcja wirusowa nie jest straszna!!!
Składniki: 1 kg owoców aronii,
1 kg cukru,
250 ml świeżego soku z jabłek
Owoce zalewamy sokiem z jabłek, dodajemy cukier, mieszamy.
Gotujemy kilka minut na małym ogniu.
Odstawiamy wszystko na kilka godzin lub na całą noc.
Dżem z aronii zagotowujemy jeszcze raz i gorący przekładamy do wyparzonych słoików.
Po zakręceniu słoika stawiamy do góry dnem i pozostawiamy do ostygnięcia.
Uprawa Aronii
Aronia wielkoowocowa (melanocarpa) zwana aronią czarną, to krzew owocowy z rodziny różowatych, dorastający do 2,5 m wysokości. pochodzi z Kanady.
kwitnie w maju, kwiaty są białe. Aronia jest rośliną samopylną, czarnofioletowe jagody są jadalne, pojawiają się na początku września.
Aronia jest odporna na mróz, najlepiej rośnie na stanowiskach słonecznych i półcienistych. Najlepsza jest ziemia wilgotna, podłoże żyzne, próchnicze i przepuszczalne, zasobne w składniki pokarmowe. Sadzimy w rozstawie 1,5 - 2,0 m od siebie i ok. 3,5 m między rzędami. Największe zapotrzebowanie na wodę wykazuje w czasie dojrzewania owoców. Od tego jak dużo wody dostarczamy roślinie w tym okresie, zależy wielkość plonów. Aronię rozmnaża się za pomocą odkładów pionowych lub poziomych.
Owoce są bardzo zdrowe i można je z powodzeniem mrozić.
Nasza aronia jest jeszcze mała i owocować jeszcze (chyba) nie będzie. Jak na razie pijemy herbatę z sokiem z aronii kupionym w sklepie, też pysznym i bogatym w witaminy.
Trzymam kciuki żeby się przyjęła
OdpowiedzUsuńJuż wypuszcza listki :)
OdpowiedzUsuńMamy dobre doświadczenia z hodowlą aronii - szybkie przyrosty i obfite owocowanie. Może w tym roku jeszcze nic, ale w przyszłym już na pewno doczekacie sie zbiorów. szkodniki tez sie jej nie imają. Ja głównie mroziłam i robiłam kompoty w zimie, często z domieszką imbiru, cynamonu, goździków, kurkumy. Albo i bez. Chętnie spróbujemy dżemu, choć wolałabym z mniejszą dawka cukru. nasi Młodzi średnio lubią aronię. Ciągle poszukuje jakiegoś sposobu, żeby się zachwycili i jedli/pili jej więcej.
OdpowiedzUsuńZ imbirem jeszcze zdrowsza :)
OdpowiedzUsuńTeraz pijemy sok z aronii bez cukru ale dosładzamy herbatę cukrem trzcinowym, na jedno wychodzi. Jest w smaku cierpka ale bardzo zdrowa. Mrożenie likwiduje goryczkowy smak, muszę też spróbować :-)
Sezon na aronię w pałeni. Ja aż mam za dużo. Kończą mi się pomysły na wykorzystanie. Ktoś może coś podpowie? ;)
OdpowiedzUsuńNasza aronia już owocuje i jest dużo większa niż na zdjęciu ;)
Usuń