poniedziałek, 23 stycznia 2012

Rzeżuszka Agatka - bardzo zdrowa zabawa.

Rzeżuszka  Agatka
Ania zachorowała i musi brać antybiotyk.
Rok i dwa lata temu, córka wcale nie chorowała i miała apetyt (rzeżucha wyostrza apetyt !). Przypomniała mi się nasza zabawa z rzeżuchą.
Dodawałyśmy ją do masła (mocno posiekaną). Chleb z takim masłem i szynką pysznie smakuje.
Jajecznica z dodatkiem posiekanej rzeżuchy też jest smaczna.
Biały serek + rzeżucha = pychotka.
Ziarenka wcześniej pomoczone w wodzie bardzo dobrze się kleją.
Ania na zdjęciu tworzy Agatkę.
Jeszcze tylko śmieszne dziurki w nosie, oczy i usta z plasteliny na wykałaczkach i Agatka gotowa!


Teraz córka musi o nią dbać i dziennie spryskiwać wodą.
Agatce urośnie zielone futerko, które będziemy dziennie podcinać.
 Rzeżuchę tradycyjnie wysiewamy ją na Wielkanoc, ale warto o niej pamiętać przez cały rok.
 Jest bogata w łatwo przyswajany jod, ponadto zawiera pewne ilości witamin: A, B1, B2, E, PP oraz siarkę, potas, mangan, chrom, magnez i wapń.
Jedzenie rzeżuchy zalecane jest osobom cierpiącym na cukrzycę (obniża poziom cukru we krwi, zaś zawarty w niej chrom wspomaga prawidłową pracę trzustki), osteoporozę (ze względu na wapń i mangan), anemię, dolegliwości tarczycy, chorobę wieńcową, reumatyzm, mających kłopoty z krążeniem, z problemami skórnymi i z paznokciami.
  Rzeżucha ma właściwości oczyszczające nasz organizm, poprawia apetyt i wspomaga trawienie. Działa dezynfekująco na jamę ustną i układ pokarmowy.
 Nie można jednak objadać się nią ponad miarę, gdyż jest silnie moczopędna. Jeśli zjemy jej za dużo, może spowodować stan zapalny pęcherza. Kilka porcji wielkości łyżeczki od herbaty w zupełności wystarczy w ciągu doby.
 Rzeżucha jest też świetnym kosmetykiem, poprawia wygląd skóry i paznokci, znikają wysypki i egzema.
 Kto codziennie doda trochę rzeżuchy do sałatek i kanapek ma o wiele więcej sił życiowych i piękne włosy.
Poprzez zawartą w niej siarkę, krew nasycona tym pierwiastkiem pobudza skórę i cebulki włosowe do energicznej produkcji. Tak samo działa sok z rzeżuchy wcierany we włosy. Świeżym sokiem można przemywać twarz, by rozjaśnić plamy, piegi i przebarwienia.
Rzeżucha zawiera olejki eteryczne w skład których wchodzą związki siarki (np. glikozyd izosiarkocyjanowy) i przez to nadaje tej roślinie specyficzny smak. Roślina ta mimo swojego wyrazistego smaku jest doskonałym dodatkiem do różnych potraw.
Nadaje się nie tylko do kanapek, ale także do różnego rodzaju, sałatek, surówek, zup, sosów czy masła. Dzięki niej potrawy nabierają oryginalnego i wyrazistego smaku.

Rzeżuchę bardzo łatwo można hodować. Wysiewamy nasionka na delikatnie mokrą bibułkę, watę lub ligninę. Codziennie od dnia posadzenia należy podlewać nasiona (najlepiej przy pomocy zraszacza). Rzeżuchę powinna stać w jasnym i ciepłym miejscu. Pierwsze kiełki rzeżuchy powinny się pojawić już drugiego lub trzeciego dnia. Niektórzy preferują jedzenie rzeżuchy we wczesnym stadium rozwoju tj. około 3-6 dnia od posadzenia. Po 10 dniach rzeżucha osiąga swoją finalną postać. Należy dbać by nie zakwitła bo wtedy nabiera ostrego i gorzkiego smaku.